Mishimoto MMWHS-38-BK erature Sensor Adapter - 38mm - Black Mishimoto
★★★★★ 4.5 138 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by suesse-anna.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Overall length: 2.67" / Housing length: 1.18" / Inlet & outlet: 38 millimeter
  • Made with solid aluminum and includes 1/8" NPT bung
  • Allows placement of the sensor directly in path of coolant for accurate readings
  • Note: To determine the size needed, measure the inner diameter of the hose.
  • Mishimoto lifetime warranty
  • Fit type: Universal fit
UPC 748354804881
Size 38 Millimeter
Color Black
Brand Name Mishimoto
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 3.2 ounces
Manufacturer Mishimoto
Model Number MMWHS-38-BK
Material Type Aluminum
Item Type Name Water Temperature Sensor Adapter
Exterior Finish Painted
Item Dimensions 2 x 6 x 7 inches
Included Components ACC Water Temperature Sensor Housings
Manufacturer Warranty Description Lifetime Warranty
Global Trade Identification Number 00748354804881
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
138 ratings | 57 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (115)
4 stars
4% (6)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)