Magnate M145C1H3 Carbon Steel Bandsaw Blade, 145" Long - 1" Width, 3 Hook Tooth, 0.035" Thickness
★★★★★ 4.6 73 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by suesse-anna.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Carbon tool steel bandsaw blades are designed to work with a woodcutting saw to cut all types of woods 800-3,500 fpm; especially ideal for soft woods, i.e. pine, polar, fir and spruce. If used with a good release agent, it can cut plastics at a range of 200-800 fpm, or non-ferrous metal (i.e. aluminum, copper and brass) at a range of 200-1,000 fpm. However, to cut ferrous metals or mild steel (don't cut hard steel), you must only use a metal-cutting saw at a range of 40-200 fpm. Having liquid coolant running along the back of the blade yields the best results is highly recommended. The following is a guideline for choosing an adequate tooth pattern to cut metal materials, Use * 24 raker to cut 1/16" to 1/4" thick material, * 18 raker to cut 1/8" to 3/8" thick material, * 14 raker to cut 3/16" to 7/16" thick material, * 10 raker to cut 1/4" to 5/8" thick material, * 6 Hook to cut 3/8" to 2" thick material, * 4 Hook to cut 3/4" to 4-1/2" thick material, * 3 Hook to cut 1" to 6" thick material, * 2 Hook to cut 2" to 12" thick material. All Magnate bandsaw blades are welded and fabricated in the USA. While the coils and materials used are from U.S. brands, they may be sourced overseas. Please note: The images shown, which represent a single blade, are for general reference only and may not exactly match the blade you receive.
  • 12' 1" (12 feet 1 inch) Long
UPC 764968894667
Brand Name MAGNATE
Part Number M145C1H3
Manufacturer Magnate
Material Type Carbon Steel
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
73 ratings | 30 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (61)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)