IOGEAR GearPower Compact USB-C 20W Charger 2-Pack - GPAWC20W2P
★★★★★ 4.7 130 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by suesse-anna.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Charge USB-C devices up to 20W of power
  • Ideal for travel or as a replacement for OEM chargers
  • USB-C Smartphone or Tablet
  • USB-C to C cable or USB-C to Lightning cable (Not included)
  • 2x GPAWC20W
UPC 881317521576
Brand IOGEAR
Color White
Wattage 20 watts
Amperage 3 Amps
Portable Yes
Power Plug Type A - 2 pin (North American)
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer IOGEAR
Model Number GPAWC20W2P
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media 2x GPAWC20W 1x Warranty Card
Input Voltage 240 Volts
Mounting Type Wall Mount
Connector Type USB Type C
Number of Items 1
Total Usb Ports 1
Compatible Devices smartphones
Additional Features Travel
Warranty Description 1 Year
Compatible Phone Models Iphone, Samsung Galaxy, IPad
Connectivity Technology USB
Main Power Connector Type 2 Pin
Global Trade Identification Number 00881317521576
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
130 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (112)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)